Stając na ślubnym kobiercu, nie bierzemy takiej możliwości pod uwagę, ale statystycznie co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się rozwodem. Oczywiście można samemu sporządzić pozew rozwodowy, ale zdecydowanie lepiej przed złożeniem pozwu skontaktować się ze specjalistą – radcą prawnym zajmującym się takimi sprawami zawodowo. Profesjonalista powie Ci, jak może przebiegać rozprawa i na co sąd będzie zwracał szczególną uwagę przy wydawaniu wyroku. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przygotować się do całego procesu jeszcze przed rozmową z radcą prawnym – przeczytaj artykuł do końca!
Ustal główną przyczynę rozpadu małżeństwa, która może wpłynąć na treść wyroku z orzeczeniem o winie
Jeśli nie widzisz szansy na uratowanie swojego małżeństwa, w pierwszej kolejności zastanów się, co jest tego główną przyczyną. Ważne jest, aby ustalić takie kwestie już na samym początku, ponieważ będzie to brane pod uwagę przez sąd już od pierwszej rozprawy. Istotna jest tutaj uczciwość, a także szczery rachunek sumienia. Do głównych przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego można zaliczyć:
- zdradę,
- nałogi, w tym nadużywanie alkoholu,
- przemoc domową,
- przemoc finansową,
- hazard,
- niezgodność charakterów itp.
Na tym etapie trzeba się również zastanowić nad tym, czy chcesz, aby wyrok był z orzeczeniem o winie, czy nie. Od tego zależy, w jaki sposób będzie odbywał się cały proces. Jeśli zależy Ci na orzeczeniu o winie byłego partnera bądź partnerki – przygotuj się na trudną i długą batalię.
Jakie dowody należy dostarczyć radcy prawnemu, który będzie Cię reprezentował na sprawie rozwodowej?
Jeśli wynająłeś prawnika od rozwodów, już na pierwszym spotkaniu dostaniesz obszerne informacje na temat tego, jakie dowody powinieneś zgromadzić przed rozpoczęciem rozprawy. W zależności od tego, czy zależy Ci na orzeczeniu o winie byłego małżonka, a także kwestii ustalenia opieki nad dziećmi oraz podziału majątku, dowodem w sprawie mogą być rozmowy telefoniczne, smsy, maile, zdjęcia, zeznania sąsiadów, rodziny, wydruki z portali społecznościowych, dokumentacja medyczna albo wyciągi bankowe.
W przypadku, kiedy to Ty zostałeś stroną oskarżoną o rozpad małżeństwa, możesz udowodnić swoją niewinność lub obopólną winę dokładnie w taki sam sposób, jak w powyższym przykładzie.
O co sąd może Cię zapytać na rozprawie?
Po dostarczeniu prawnikowi od rozwodów wszelkich niezbędnych dowodów radca prawny składa pozew do sądu. Podczas rozprawy najprawdopodobniej sąd zapyta o:
- powód rozpadu małżeństwa,
- czy posiadacie wspólne gospodarstwo domowe,
- czy posiadacie dzieci,
- okoliczności ostatniego współżycia seksualnego z małżonkiem w celu zbadania, czy łączą Was jakieś więzi,
- czy widzicie polubowne sposoby na załatwienie sprawy.
Mimo że są to pytania bardzo osobiste, sąd w ten sposób sprawdza, czy faktycznie nastąpił całkowity rozpad pożycia. Warto więc przygotować się do całego procesu, a co za tym idzie – wynająć doświadczonego prawnika specjalizującego się w rozwodach. Jeśli szukasz pomocy prawnej – zapraszam do Kancelarii Radcy Prawnego Anny Raab z siedzibą we Wrocławiu. Udzielam porad online z prawa rodzinnego, spadkowego i nie tylko. Skontaktuj się ze mną telefonicznie lub mailowo!